U petak, 31.1.2020., osmaši Osnovne škole Silvija Strahimira Kranjčevića u Senju imali su priliku biti dijelom još jedne znanstveno-edukacijske radionice u izvedbi vrijednih volonterki udruge Pozor!

Kroz dva pokusa, učenici su upoznali svojstva tvari poput toplinskog kapaciteta i gustoće te kako ta svojstva okrenuti u svoju, nadasve kreativnu, korist.

Tako su smjesom propilnog alkohola i vode postigli gorenje novčanice koja usprkos gorećem propanolu nije uspjela izgorjeti zahvaljujući štitu kojeg je nad njom stvorio toplinski kapacitet vode. Osim vrhunskog mađioničarskog trika, koji je kao i svaki puta izveden pod strogim nadzorom naših volontera, učenici su se poigrali i slaganjem šarenih šećernih koktela. Vodeni slojevi različitih boja u epruveti su mirno sjedili jedan povrh drugog – tajna je ovog puta bila u različitim udjelima šećera. To je rezultiralo razlikama u gustoći i sprječavalo slojeve da se pomiješaju.

Radionicu su volide: Tesa Katalinić, Anera Biondić i Ena Prpić.